Kedvezményezett neve (fő): Sárosd Nagyközség Önkormányzata
Konzorciumi partner: Civil Centrum Közhasznú Alapítvány
Projekt azonosító száma: EFOP-1.6.2-2017-00090
A projekt címe: „JAVUL A SZEGREGÁTUMBAN ÉLŐK HELYZETE SÁROSDON”
A szerződött támogatás összege: 199 907 310 Ft
A támogatás mértéke: 100 %
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2021.06.30.
A PROJEKT TARTALMÁNAK BEMUTATÁSA:
Az EFOP-1.6.2-16 ’Javul a szegregátumban élők helyzete Sárosdon’ című projektünk célja, a sárosdi szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élő hátrányos helyzetű emberek társadalmi felzárkózásának és integrációjának elősegítése. A projekt megvalósítási helyszíne Sárosd 1. számú szegregátuma, amely a Tükrösi útból, Munkácsy Mihály utcából, Kölcsey Ferenc utcából és a Táncsics utcából áll. Jelenleg 172 fő él életvitelszerűen a szegregátumban, ennek 60%-a aktív korú (16-54 éves), ez 104 fő. A 104 főnek a 96%-át vonjuk be a projektbe, mint közvetlen célcsoporttag, ez összesen 100 fő. A 100 főből 80 fő vesz részt felnőttképzésben. A Jelenlét típusú, settlement szociális munka biztosítását 1 fő szociális munkás heti 40 órában, és 6 fő szociális munkás heti 20 órában látja el. A projekt konzorciumban valósul meg, a konzorcium vezetője Sárosd Nagyközség Önkormányzata, a civil konzorciumi tag pedig a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány. A Civil Centrum Közhasznú Alapítvány a projekt keretében megvalósuló közösségfejlesztő és képzés szervező tevékenységekben vesz részt, valamint az rendezvények lebonyolító tevékenység és egyéb tréningek megvalósítását biztosítja. A projekt többi tevékenységét Sárosd Nagyközség Önkormányzata saját teljesítés-, vagy beszerzés keretében valósítja meg.
A projekt részcéljai, hogy javuljon a szegregátumban élők szolgáltatásokhoz való hozzáférése; növekedjen a bevont személyek képzettségi szintje; növekedjen a foglalkoztatásba kerülők száma; növekedjen a gyermekek óvodáztatási aránya; javuljanak az iskoláskorúak iskolai előrehaladási esélyei, tanulmányi eredményei, szabadidő eltöltési lehetőségei; javuljon a célcsoporttagok egészségi állapota; csökkenjen a szenvedélybetegséggel rendelkezők száma; növekedjen a célcsoport felkészültsége az integrált környezetben való életvitelszerű tartózkodásra; fenntarthatóan javuljon a célcsoport szempontjából szükséges közszolgáltatások elérhetősége; növekedjen azon személyek száma, akik társadalmi felzárkózást segítő programokba kapcsolódnak be.
A célok és részcélok elérése érdekében a projekt előkészítése során olyan komplex programot dolgoztunk ki, amelyben a különböző területeket érintő beavatkozások és tevékenységek egymást kiegészítve, egymásra épülve fejtik ki hatásukat. Ezek az elkülönülő, de egymással kölcsönhatásban lévő szociális-, gyermekjóléti-, közösségfejlesztési-, oktatási-, képzési-, egészségügyi- és munkaerőpiaci szolgáltatások szorosan hozzájárulnak a projekt céljainak eléréséhez. A szociális szolgáltatások a jelenlét típusú szociális munka keretei között, a szoros családkísérés által valósulnak meg a szociális munkások által, az Egyéni Fejlesztési Tervekben, valamint a Családi Fejlesztési Tervekben meghatározott célok mentén. A munkaerőpiaci szolgáltatások biztosítását is a szakmai vezető és a szociális munkások foglalkoztatásával kívánjuk megoldani, akik a projekt teljes magvalósítási szakaszában a célcsoporttagok foglalkoztatásának elősegítésén is dolgoznak.
A gyermekeknek táborokat, kirándulásokat, gyermekfoglalkozásokat szervezünk, tanulószobát, korrepetálást, vizsga felkészítést, korai fejlesztést tudunk biztosítani. A fiataloknak drogprevenciós- és szexedukációs előadásokat tartunk. A felnőttek számára képzéseket indítunk, tréningeket, melyek célja a munkaerő piacon való elhelyezkedés segítése. Rendezvényeinken – a közelmúltban megrendezett falu napon is jelen voltunk – családi napjainkon, az egészségügyi szűréseinken pedig minden sárosdi lakos részt vehet.
Dunkl Gergely polgármester a projektnyitó rendezvényen elmondott beszédében is megerősített:
„Településünkön régóta problémát jelent a mélyszegénységben és szociálisan hátrányos helyzetben lévő családok felzárkóztatása. Ezen problémák sokoldalúak és ha nem kezeljük akkor számos más területen is újabb és újabb gondokat okoznak: mint pl közegészségügyi, köztisztasági vagy közbiztonsági problémákat. Mindez a településünk élhetőségég veszélyezteti.
A problémát régóta ismerjük, azonban konkrét intézkedések csak kismértékben történtek. Ki kell mondanunk, hogy ennek a problémának nem lehet a végtelenségig hátat fordítani, nem lehet besöpörni a szőnyeg alá. Foglalkozni kell vele, melyre most lehetőséget kaptunk. Ezzel élni kell és a lehető legtöbbet meg kell tenni, hogy a településünk élhetőségén javítsunk. Mindez közös érdekünk!…”
A projekt azt a területet célozza törekvéseivel, ami a legösszetettebb feladat minden lakóközösség életében. Lehetőséget ad a szolgáltatások és az érintettek közvetlenebb kapcsolatának kialakítására; képzésekre, melyek a foglalkoztatást hivatottak elősegíteni; fiatalok, gyermekek felzárkóztatására, programokra, melyek a közösségi kohéziót erősítik; illetve szakemberek bevonására. Mindezekre egy önkormányzatnak saját erőből nem lenne lehetősége.
A pályázaton Sárosd Nagyközség Önkormányzata és konzorciumi partnere Civil Centrum Közhasznú Alapítvány összesen 199 907 310 Ft vissza nem térítendő támogatást kapott (100%-os támogatás formájában), mely támogatás önerőt nem igényel. A támogatást az Európai Szociális Alap biztosítja.
A projekt három éves időtartamú, az Önkormányzat és az Alapítvány közös munkája 2018. ápr. 1-jén indult, s a tervek szerint 2021. ápr. 1-jével zárult volna, azonban a koronavírus okozta veszélyhelyzetre tekintettel a program 3 hónappal meghosszabbodott, így a vége: 2021. jún. 30-ra tolódott ki.
A projekt megvalósításának kezdete 2018.04.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje 2021.06.30.
Sárosd Nagyközség Önkormányzata pozitív támogatói döntéssel rendelkezik az EFOP-2.4.1 keretében benyújtott támogatási kérelemmel kapcsolatban is. Az EFOP-2.4.1 (ERFA) projekt az EFOP-1.6.2. konstrukciót egészíti ki infrastrukturális beruházásokkal. A két projekt egymás nélkül nem valósulhat meg, nagyon szorosan összefügg.
Főbb tervezett projektelemek:
- „Csillagház” kialakítása – szolgáltatóház
- „Csillag szolgáltató pont” kialakítása: fő funkciója: a szociális munkások irodája szegregált környezetben, továbbá mosási, fürdési lehetőség biztosítása
- Az önkormányzat szociális bérlakás állományának növelése
- Területrendezés, településkép javítása, játszótér kialakítása.
A két pályázat összesen közel 400 millió forint támogatást nyújt. Célja, hogy Sárosdon a szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élő hátrányos helyzetű emberek társadalmi felzárkózását segítse, valamint a település egésze számára olyan programokat és szolgáltatásokat biztosítson, melyek segítik a társadalmi befogadás, integráció folyamatát.
